Magazin Vojvodina

Vojvođansko slepo kuče blizu istrebljenja

Vojvođansko slepo kuče, jedna od najređih vrsta u svetu, danas je pred potpunim izumiranjem. Ova vrsta (Nannospalax leucodon montanosyrmiensis) nastanjuje jedino Mađarsku i Vojvodinu, ali njihovoj vrsti u poslednje vreme preti dvostruka opasnost.

Jedna od tri poznate populacije živi u okolini Kiskunsagi nacionalnog parka gde bi uskoro mogla da počne da se gradi solarna fabrika. Druga populacija je nastanjena na mađarsko-srpskoj granici , gde je prošle godine mađarska vlada podigla ogradu kako bi se sprečio ulazak izbeglica i samim tim je sprečena i migracija ove retke vrste sisara. Treća, najmanja populacija živi između Čortanovaca i Stražilova, i iz godine u godinu je sve manja.

slepo-kuce-vojvodina
Novo stanište za slepo kuče

Prema rečima Sandora Ugra, direktora Kiskunsagi nacionalnog parka u Mađarskoj, ova vrsta krtica je veoma retka, svega ima 400 jedinki na svetu. Čak su mnogo ređe od najpoznatije ugrožene vrste velike pande.

– Posle Iberijskog risa i Sredozemne morske foke, oni su najređa vrsta na svetu. Teško je proučavati ove vrste sada jer se ne zna koliko pojačan saobraćaj oko granice ima uticaja na njih, ali ne smemo rizikovati da izgubimo nijednu jedinku – rekao je Gabor Csorba, predsedavajući mađarskog komiteta za očuvanje ovih krtica.

Koliko rapidno izumire vojvođansko slepo kuče, svedoči podatak da je u Srbiji 2009. bilo oko 290 jedinki, a samo godinu dana kasnije – 200.

Kako navode Pokrajinskom zavodu za zaštitu prirode u Novom Sadu, granica fizički izoluje vrste nastanjene na tom području i može da doprinese izumiranju ove vrste.

Iz tog razloga su konzervatori iz Kiskunsagi nacionalnog parka odlučili da trećinu populacije premeste na sigurnije mesto, u blizini sela Ottomos.

madjarska-ograda
Fizička barijera na staništu

– Veoma je teško pronaći pogodno stanište za njih, godinu dana nam je trebalo da pronađemo alternativnu ovu lokaciju – rekao je Csorba.

Takođe, ovu vrstu krtica je jako teško uhvatiti. Potrebno je to izvesti brzo, neprestano pazeći da se ne povrede, što je veoma zahtevan i odgovoran posao.

Međutim, da nije sve tako crno, ovo je idealna prilika da se prati razvoj ove vrste od samog početka. Svaka jedinka je dobila mikročip, kompletan medicinski pregled, i uzet je uzorak DNK.

Čitajte Luftiku na Google vestima

Milica Popić

Dodaj komentar

Klikni da objaviš komentar

120 Shares
120 Shares
Share via
Copy link